השוואה בין מנוף מכני למנוף הידראולי

מגוון רחב של סוגי מנופים יכולים לשמש להרמה וביצוע עבודות שונות, אך בעיקר חשוב להכיר את ההבדל בין מנוף מכני ומנוף הידראולי. במאמר הבא נרחיב על כך ונסביר איך לבחור את המנוף הנכון לכל פרויקט.

בחירה נכונה של מנוף יכולה לסייע בצורה משמעותית בפרויקטים שונים שקשורים להרמה, ביצוע עבודות בגובה, שיפוצים, לוגיסטיקה, הובלה ועוד. עם זאת, מי שזקוק לשירותי המנוף לא תמיד מצליח לשים את האצבע על ההבדלים בין הסוגים הקיימים. בפועל, יש המון הבדלים בין סוגים שונים של מנופים וחשוב לקחת אותם בחשבון אם רוצים לבחור את פתרון ההרמה האידיאלי עבור הפרויקט.

ההבדל העיקרי הוא בין מנוף מכני ומנוף הידראולי. למרות שבשני המקרים מדובר על פתרון הרמה לגובה שמנצל את יכולת ההנפה, השימוש בהם שונה ויש גם הכשרה אחרת שנדרשת כדי להפיק מהם את מלוא הפוטנציאל. עבור קהל היעד והלקוחות, השוואה בין מנוף מכני ומנוף הידראולי היא חלק בלתי נפרד ממערכת השיקולים.
להשכרת מנוף הידראולי הקליקו כאן>>

פרמטרים להשוואה בין סוגי המנופים

הנה למשל כמה פרמטרים שאליהם אפשר להתייחס אם רוצים להשוות בין מנוף הידראולי לבין מנוף מכני:

  • זרועות– מנוף מכני פועל בצורה פשוטה יחסית, לעומת מנוף הידראולי שמצויד בזרועות נוחות להפעלה בטוחה. בזכות הזרועות של מנוף הידראולי, ניתן לשמור גם על בטיחות העובדים וגם על בטיחות העוברים והשבים.
  • בוכנות– הגבהת מנוף מכני מתבצעת בעזרת הוספת מקטעים של המנוף עצמו. לעומת זאת, הגבבה של מנוף הידראולי אפשר לבצע עם בוכנות חזקות. בתוך כך, הבוכנות ההידראוליות משמשות כסוג של מגבה והן מרימות את יחידת ההנפה כדי ליצור מרווח בינה לבין המקטע.
  • נוזלים– אי אפשר לדבר על המאפיינים השונים של מנוף הידראולי לעומת מנוף מכני בלי להזכיר את חוקי שיווי המשקל וחוקי התנועה של נוזלים בתנאי לחץ. ספציפית בכל הנוגע לעבודה עם מנופים לצורך הרמה לגובה, הדגש הוא על זרימה של נוזלים בתאי לחץ לצורך דחיסת נוזל והעברת כוח. כאשר הנוזלים הם אלו שנדחסים על מנת להעביר את הכוח, ניתן לחסוך בהוצאות על הפעלת המנוף.

כיצד בוחרים את המנוף המתאים?

היכרות עם ההבדלים השונים בין מנוף מכני ומנוף הידראולי אמורה לעזור כאמור בבחירת פתרון ההרמה הנכון עבור הפרויקט. אם רוצים לסיים את הפרויקט בזמן ולבצע עבודות בגובה בלי להתפשר על כללי הבטיחות, הדרך הנכונה לעשות את זה תהיה להתייעץ עם איש מקצוע. לאחר שמתייעצים עם איש מקצוע ומגדירים את אופי הפרויקט, ניתן להיכנס לעובי הקורה על מנת לבדוק את המפרט הטכני של כל סוג של מנוף.

בדיקה של המפרט הטכני מאפשרת למשל להתאים את המנוף עבור פרויקטים של עבודות שיפוצים בגובה – לעומת פרויקטים של פירוק והריסת מבנים. בעוד בפרויקטים של עבודות שיפוצים ובנייה משתמשים גם במנוף מכני וגם במנוף הידראולי על מנת להרים למעלה את הציוד ואת העובדים, בפרויקטים של פירוק והריסת מבנים הדגש הוא על הפעלת כוח לצורך יצירת מומנט.

איזה רישיון צריך כדי להפעיל כל סוג של מנוף?

מבחינת משרד התחבורה, הרישיון להפעלת מנוף תלוי בעומס המותר עבורו. במילים אחרות, אין הרבה משמעות לשאלה האם המנוף פועל בצורה מכנית או בצורה הידראולית – כל עוד המפעיל שלו מוסמך להתמודד עם העומס הנדרש במונחים של משקל וטון.

בכל מקרה, גם את הנושא של הרישיון כדאי לברר עוד לפני שמתחייבים להשכרת מנוף מסוים: הידראולי, מכני או אולי אחר.

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
03-9433333