אילו סוגי עגורנים קיימים בענף הבנייה?

היכרות עם סוגים שונים של מנופי עגורן יכולה לעזור לבחור ולהתאים אותם לאופי הפרויקט. במאמר הבא נבין איך משווים בין העגורנים, מה ההבדלים בין הדגמים והסוגים ועם מי אפשר להתייעץ בכל מקרה של דילמה או התלבטות.

היכרות עם הסוגים השונים של עגורנים יכולה לעזור לבחור ולהתאים אותם לאופי הפרויקט. במאמר הבא נבין איך משווים בין המנופים, מה ההבדלים בין הדגמים והסוגים ועם מי אפשר להתייעץ בכל מקרה של דילמה או התלבטות

עגורן הוא ציוד מכני הנדסי שכיח שבו משתמשים כדי להרים גופים כבדים. מלבד עיקרון פשוט של מכונה שמכפילה כוח, עגורן מתאפיין בכך שיש לו זרוע ארוכה שמאפשרת לשנע מטען כבד במהירות וביעילות. מלבד אתרי בנייה של בניינים רבי קומות ומגדלים, ניתן למצוא את כל סוגי העגורנים גם בפרויקטים של התחדשות עירונית, הקמת תשתיות, שיקום בעקבות נזקי שריפה ואסונות ועוד.

למה יש הבדלים בין סוגי עגורנים?

לכל המנופי עגורן עיקרון פעולה דומה, אך בכל זאת קיימים הבדלים משמעותיים בין הדגמים. הסיבה לכך שיש הבדלים בין המנופים היא שניתן להשתמש בהם בצורות שונות. כמו כן, יש מנופים נייחים לעומת מנופים ניידים. אם רוצים ליהנות מהיתרונות של עיקרון המנוף כמכונה פשוטה שמכפילה כוח, צריך להתאים אותו לאופי הפרויקט ולמטרות שאותן מנסים להשיג.

המאפיינים של עגורן מגדלי

עגורן מגדלי הוא ככל הנראה המנוף הנפוץ והשכיח ביותר. אלו מנופים שמורכבים באתרי בנייה כדי להעלות ציוד בנייה, מנועים וגנרטורים וכדי להתמודד עם חומרי גלם במשקל גבוה. מבחינת חלקים, העגורן מורכבים מהבסיס, מהמגדל או הצריח ומיחידת ההנפה. כמו כן, כל עגורן מורכב מהסיפון שהוא תורן שניצב מעל הציר ותפקידו להחזיק את שתי הזרועות עם צינורות מתכת.

מאפיינים של עגורן צריח

עגורני צריח מאפשרים להרים ולהגביה את השלד בדרכים שונות. אלו עגורנים שבנויים בצורה מודולארית, כאשר המטרה היא לשנות את הגובה שלהם לפי קצב ההתקדמות של הפרויקט או הצרכים המתעוררים בשטח. מטבע הדברים, תפעול נכון של עגורן צריח מחייב הקפדה על כללי הבטיחות והיכרות עם הנחיות היצרן. בנוסף, יש צורך להקצות מפעיל מנוף עגורן מוסמך על מנת לתפעל עגורן צריח לפי הגובה המקסימאלית שאליו הוא מסוגל להגיע.

מאפיינים של עגורן גשר

עגורן גשר מורכב גם הוא משתי מסילות שביניהן יש קורה אופקית שעליה נע וו או צבת עם גלגלת הרמה. הוא מתאים למפעלים, אולמות ייצור ומחסנים וכושר ההרמה שלו בדרך כלל מוגבל לעומת עגורן גשר בנמלי ים ותעופה.

עגורן טלסקופי כעגורן צריח

בקטגוריה של עגורני צריח נמצא הדגם של עגורן טלסקופי. זהו עגורן נפוץ באתרי בנייה, שבו הדגש הוא על כך שניתן להגביה את החלק העליון על ידי הרמת השלד הפנימי שנמצא בתוך השלד החיצוני. עם זאת, הגובה שאליו מגיע עגורן טלסקופי הוא מוגבל ולכן יש להתייחס לכך כאשר בוחרים אותו. מנגד, היתרון הוא שעגורן טלסקופי מוקם במהירות, הוא פשוט לתפעול וניתן לשנע אותו בעלות נמוכה.

מתי כדאי להשתמש בעגורן טלסקופי?

עגורן טלסקופי מתאים למקומות שבהם קיימת מגבלה על הגובה. במקומות כאלה, ניתן לנצל את יתרונות התפעול והשינוע הזריזים של עגורן טלסקופי מבלי לוותר על הטווח ויכולת העבודה. ספציפית, כדאי למשל להשתמש בעגורן טלסקופי בעבודות בנייה קצרות על מבנים נמוכים, בשיפוצים או להרמה של משא במשקל של עד 5 טון.

עגורן חוליות כעגורן צריח

עוד סוג של עגורן צריח הוא עגורן חוליות. גם כאן מדובר כאמור על עגורן שאותו בונים בצורה מודולארית, על ידי הגבהה או הורדה והוספה של חוליות. בתאוריה ניתן להרים את העגורן לכל גובה שרוצים, אבל בפועל הוא מוגבל על ידי שיקולים של יציבות. בשביל להחליט לאיזה גובה להרים עגורן חוליות, ניתן להתאים אותו לאופי הפרויקט וכדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום ומכירים אותו.

החסרונות והיתרונות של עגורן חוליות

עגורן חוליות מביא לידי ביטוי יתרון של מודולאריות כי ניתן להתאים אותו גם לגובה רב במיוחד. מנגד, החיסרון הוא שצריך להשקיע לא מעט זמן ומשאבים בפירוק והרכבה של עגורן חוליות. יתרה על כך, את החלקים השונים של עגורן חוליות כפתרון הרמה מודולארי צריך להוביל במספר משאיות. עם זאת, יש לזכור שהוא מסוגל להרים משאות של כ-20 טון ומהבחינה הזו הוא ייחודי ומומלץ לאתרי בנייה מסוימים.

האם משאית מנוף היא סוג של עגורן?

לא רבים מתייחסים אל משאית מנוף כעגורן, אבל מבחינת המפרט והתפעול מדובר על כלים דומים מאוד. ראשית, זהו סוג של עגורן קטן ונמוך שאותו מתקינים על משאית בשביל לפרוק ולהטעין משאות שונים. שנית, משאית מנוף מאפשרת לשנע את המטען בין אתרים שונים ומהבחינה הזו היא משמשת כציד משלים. מעבר לכך, משאית מנוף פותרת בעיות שקשורות לתחום ההובלה.

מה ההבדל בין משאית מנוף לבין עגורן נייד?

עגורן נייד הוא סוג של מנוף מתקפל וגדול אשר מותקן על גבי משאית כבדה. ההבדל בינו לבין משאית מנוף היא שכאן העגורן פועל בצורה עצמאית, כאשר רק ההתקנה שלו על גבי המנוף היא זו שהופכת אותו לפתרון הרמה נייד. במילים אחרות, למשאית מנוף יש יכולת שינוע מטען אבל לעגורן נייד אין יכולת כזו.  

מאפיינים של עגורן מסילתי

אי אפשר לדבר על סוגי עגורנים בלי להזכיר עגורן מסילתי. זהו פתרון הרמה שכיח ונפוץ מכפי שנהוג לחשוב, כי הוא קיים בהרבה מאוד קרונות רכבת שמיועדים לתחזוקה. באמצעות עגורן מסילתי ניתן לבצע עבודות תחזוקה לכל אורך מסילת הרכבת, לחסוך את הצורך בכוח אדם ולשפר את הביטחון של העוברים והשבים.

מהו עגורן של נמל?

סוג אחר של מנוף הוא עגורן שאותו מתקינים בנמלי ים על מנת להעמיס ולפרוק מטען מספינות. זהו מבנה קבע שקיים בנמל, עם זרוע הרמה ייחודי שמאפשר לתפעל את כל סוגי המטענים והמכולות. באמצעות עגורן של נמל ניתן גם כן לחסוך את התלות בכוח אדם ולהגביר את התפוקה של תפעול הגעת המטענים והמשאות.

איך בוחרים נכון בין סוגי מנופי עגורן?
היכרות עם סוגים שונים של מנופי עגורן היא רק חלק מתוך מערכת שיקולים רחבה יותר. אם רוצים ליהנות מהיתרונות של עגורן גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך, מאוד כדאי להשוות ביניהם על פי פרמטרים אובייקטיביים כגון חוזק החומרים, אורך הזרוע וכושר הנשיאה.

כל סוגי העגורנים – בסל הפתרונות של מנופי יהודה בע"מ
מנופי יהודה בע"מ מתמחה כבר מעל 35 שנה בביצוע עבודות הנדסיות מורכבות. התייעצות איתנו תאפשר לך לתכנן נכון יותר עבודות בנייה, לתאם עבודות שינוע ומנוף ולהשלים עבודות שיקולים מבנים ומערכים לאחר נזקי שריפה או אסונות טבע. אנו עומדים לרשותך בכל מקרה של דילמה והתלבטות ויש מאחורינו שורה ארוכה של לקוחות מרוצים. לא משנה איזה מנוף חסר לך עבור הפרויקט, המומחים של מנופי יהודה בע"מ כאן עבורך.

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
03-9433333