5 דברים שאתה חושב עליהם כשאומרים לך מנוף

 
 
מתי בפעם האחרונה בחנתם מנופים שנמצאים בסביבתכם? מתי, אם בכלל, חשבתם על אנשי המקצוע שמפעילים אותם? מנופים הם מן ההמצאות המגניבות ביותר שנוצרו אי פעם. לא מאמינים? להלן, הבאנו מספר דוגמאות:

  • אם בשביל לבנות לגובה צריך מנופים, איך בונים מנופים? בעזרת מנוף? ואיך בנו אותו? תחשבו על זה...

  • "תנו לי מנוף ארוך דיו ונקודת משען, ואוכל להניף את העולם," אמר ארכימדס כבר בשנת 230 לפני הספירה. ראשית, זה מגניב שמישהו הכיר בכוחם ובחשיבותם של מנופים כבר לפני למעלה מ-2,200 שנים. אז נכון שעד היום איש לא השתמש במנוף על מנת להזיז את העולם ממסלולו (וטוב שכך), אבל כשחושבים על זה, המנופים אכן הזיזו את העולם, ואחראים במידה רבה על האופן בו עולמנו נראה.

  • מנופים אחראים על רבים מן הקטעים הקולנועיים הכי בלתי נשכחים. קצת מוזר לחשוב כך, אבל כשמודעים לכך ששחקני קולנוע המשחקים, למשל, גיבורי-על, בעצם נישאים באוויר באמצעות מנופים וחוטים, סרטים כבר לא נראים אותו הדבר. אני מלא הערכה לכל שחקן ושחקנים שמצליחים לשמור על פנים רציניות כשהם מתנודדים כך.

  • המילה האנגלית למנופים (cranes), כמו גם המילה העברית לחלק מן המנופים, לפחות, לקוחה מן העגורים – סוג של ציפור ארוכת צוואר ואלגנטית. לאור הצוואר הארוך, נגיד שאפשר להבין את הדמיון. יחד עם זאת, קשה שלא לחשוב על כך שאם ממציא המילה היה רואה ג'ירפה מימיו, יש סיכוי לא רע שהיינו מניפים דברים באמצעות "ג'ירפות"...

  • מנופים צריכים להיות בעלי עוצמה אדירה אך רגישות בלתי נתפסת – מנופים רבים צריכים להיות מסוגלים להניף עשרות ואף מאות טונות. זהו כוח עצום! יחד עם זאת, אם היו נותנים לטבע לעשות את שלו, או מפעילים את עוצמתם על המטענים אותם הם מובילים, סביר להניח שלא היה נשאר מהם הרבה. לפיכך, המנופים עצמם ובמיוחד מפעיליהם, צריכים להיות מסוגלים לפעול בדרגת רגישות השקולה לרגישות שיצטרך פיל על מנת ללטף נמלה. מדובר כמעט בדיוק כירורגי. חישוב לא נכון, פעולה פזיזה ולא רגישה אחת, זה כל מה שדרוש על מנת שהמטען של המנוף יצנח ויתרסק, או יקרוס כתוצאה מן הכוחות הפיזיקליים הפועלים עליו. קצת גורם לכם לחשוב אחרת על מפעילי מנופים, לא?