איך עובד מנוף הרמה?

 
מנוף הוא בין פתרונות ההרמה הנפוצים ביותר. במנופי הרמה משתמשים לעיתים קרובות על מנת להתמודד עם הדרישות המורכבות של פרויקטים בענפי הבנייה, אך הוא גם מהווה חלק בלתי נפרד מתחומי תעשייה, לוגיסטיקה ואפילו חקלאות. בכל אחד מהמקרים האלה, המטרה היא לנצל את הגובה המקסימאלי שאליו המנוף יכול להגיע על מנת להרים סוגים שונים של מטען. בחלק מהמקרים, אפשר גם לשלב סל אדם ולהיעזר במנוף כדי לבצע עבודות בגובה.

השאלה היא איך בוחרים את המנוף הכי מתאים לסוג של פרויקט. בפועל, ההבדלים בין סוגים שונים של מנופים הם גדולים יותר מכפי שנהוג לחשוב. לכן, בשלב הראשון מגדירים את אופי הפרויקט ואת הגובה המקסימאלי שאליו רוצים להגיע מבחינת מטרים. בשלב השני משווים בין המפרט הטכני של כל מנוף ובודקים איזה מהפתרונות הקיימים יאפשר הרמה שתהיה גם בטוחה, גם יעילה וגם פרקטית.

 

המאפיינים של מנוף הרמה

 
היכרות עם המאפיינים ועם אופן העבודה של מנוף הרמה יכולה להיות דרך מצוינת לדעת מתי כדאי לתת לו עדיפות. הנה למשל התכונות המרכזיות של מנוף כזה והאופן שבו הן באות לידי ביטוי בסוגים שונים של עבודות הרמה:

  • הגדלת מומנט – מנוף הרמה עובד על הגדלת מומנט. בעזרת הגדלת המומנט שמתבצעת על ידי המנוף, ניתן להרים עצמים כבדים ולשלב את הפרויקט באתרי בנייה או בנמלי ים.
  • נקודת משען – מנוף הרמה ולמעשה גם סוגים אחרים של מנופים צריכים נקודת משען. ההבדל הוא שבמנוף הרמה, נקודת המשען היא זו שקובעת את המשקל של התכולה שאותה רוצים להרים. מלבד נקודת המשען, כדאי לדעת שהמשקל שניתן להרים עם המנוף מושפע מפרמטרים כגון אורך המנוף, מיקום הפעלת הכוח ומיקום העצם שאותו רוצים להרים.
  • תא המפעיל – החלק הפרקטי של הפעלת מנוף מבוסס על הקצאת תא ייעודי. בתא המפעיל יושב מפעיל מנוף מוסמך, שתפקידו לפקח מלמעלה על הנעשה וגם לשלוט בו. המפעיל יכול להזיז את הזרועות של המנוף ולהחליט מתי להרים או להוריד את הציוד. בנוסף, המפעיל נדרש לוודא כל הזמן שהמנוף פועל בצורה בטיחותית ובלי להסב סיכונים לסביבה.

 

מה עושים עם מנוף הרמה?

 
מכל האמור לעיל אפשר להבין את הערך המוסף של שילוב מנוף הרמה בסוגים שונים של פרויקטים. זה המנוף שבו משתמשים על מנת להרים לגובה חומרי בנייה, תכולה, ציוד וארגזי כלים. במקביל, אותם מנופים עם אביזרים מתאימים יכולים לשמש גם לטובת הרמה לגובה של מכולות שלמות או אפילו כלי רכב. בכל אחד מהמקרים האלה, המנוף אמור להיות מצויד באביזרים המתאימים שיאפשרו לו להתמודד עם הפרויקט בצורה הכי בטיחותית ויעילה.
מנוף הרמה דורש הפעלה של מפעיל מיומן. אם המפעיל לא מספיק מיומן או לא מכיר את אפשרויות השימוש במנוף, התוצאה היא סיכון של העובדים וגם של הסביבה. כדי למנוע את כל זה, בודקים מראש מה קובע החוק לגבי הפעלת כל סוג של מנוף ואיך המפרט הטכני משפיע על זה.

בסופו של דבר, מנוף הרמה עובד בצורה פשוטה ועל בסיס היגיון מכאני ברור. אבל אם רוצים לנצל את היתרונות של המנוף בצורה בטיחותית, חשוב להקצות עבורו מפעיל מיומן שמכיר את התחום ואת הנושא.